Haberler     Tarihimiz     Teknik ve Taktik     Kondisyon     Eğitim  
Futbol Kayıtlarımız Devam Ediyor
Bursa Galatasaray Futbol Kayıtlarımız Devam Ediyor
Ekleme Tarihi : 05-Aralık-2012 - Çarşamba - 00:00:00
Büyült
Küçült
Covid Sonrası Spora Dönüş Ne Kadar Güvenli
Covid Sonrası Spora Dönüş Ne Kadar Güvenli


Prof Dr Hakan GÜR

COVID SONRASI SPORA/FİZİKSEL AKTİVİTELERE DÖNÜŞ NE KADAR GÜVENLİ?
 • DENİZ-HAVUZ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER.
 • SPORTİF OYUN ALANLARININ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER.
 
Ülkemizdeki salgınla ilgili pozitif gelişmeler, havaların ısınması, bazı liglerin yakında başlayacak olması vb nedenlerle 2 aydır evlere kapanan bizleri spora yapmaya teşvik ettiği bir gerçek. Diğer bir gerçek de salgının seyrinin azalmakla birlikte devam ettiği. Dolayısı ile sağlıklı bir şekilde spor/fiziksel aktivite yapmak önem teşkil etmekte. En azından olgu sayısı ikili, kayıp sayısı tekli rakamlara düşene kadar bu konudaki gayretimizi sürdürmeliyiz.
 
DENİZ-HAVUZ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Her ne kadar bu konuda ele avuca sığar bilimsel bir veri bulunmamakla birlikte konu ile ilgili bilim insanlarının görüşü havuz ve deniz suyundan virüsün bulaşmayacağı şeklinde. Dolayısı ile bugünkü bilgilerimizle deniz ve/veya havuzda yüzmek ile ilgili bir sıkıntı olmadığını söylemek olası. Fakat aynı yorumu havuz ve denizde kullandığımız çevre alanları ile ilgili söylemek zor. Bu anlamda soyunma mekanları, şezlong, havlu gibi bulaşmaya aracı olacak ortam ve malzemeler konusunda titiz olmak gerekmektedir. Bot, can yeleği, palet vb yüzme ile ilişkili malzemelerde virüsün 120 saate yakın yaşayabileceği ifade edilmektedir. Dolayısı ile bu tip materyaller kullanım öncesi ve sonrasında dezenfekte edilmelidir. Ayrıca ortamda bulunan bireylere sosyal mesafemizi korumamız da bulaşma açısından önem teşkil etmektedir. Bu anlamda yapılması gerekenler ise:
 
 • Havuzda bir hat boyunca/kulvarda yüzülüyorsa arada en az 2 m mesafe olacak şekilde yüzülmeli ve kulvar sonlarında takip eden kişinin gelmesi beklenmemelidir.
 • Kendi kişisel havlu vb malzemelerimizi kullanılmalıyız ve kullanımı takiben bütün malzemeler yıkanmalıdır.
 • Şezlong, sandalye vb materyallere kendi havlu vb malzemelerimizi sererek kullanmak daha uygun olacaktır.
 • 2. şahısların olduğu ortamlarda sosyal mesafeyi (1.5-2 m) korumaya gayret edilmelidir.
 • Yakın temasın olabileceği ortamlarda maske kullanılmalıdır.
 • Eller ağza, buruna, solunum yollarına, yüze temas ettirilmemelidir.
 • Eve dönüşte kullanılan bütün malzemeler ve eller sabunla suyla yıkanmalıdır.
 
SPORTİF/REKREASYONEL OYUN VB ALANLARIN KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Rekreasyonel amaçlı açık spor alanları ve spor salonlarında da benzer dikkati göstermek gerekmektedir.
 • Öncelikle bu tip alanlarda alanın büyüklüğüne paralel kullanan kişi sayısına dikkat etmek gerekmektedir. Aktiviteler sırasında kişiler arasında en az ikişer metre mesafe olmalıdır. Bu mesafeye uygun bir şekilde sayı belirlenmelidir. Her halikarda kapalı spor alanlarında 10 kişiyi aşmamaya özen gösterilmelidir.
 • Alanı kullanmadan önce ve sonra özellikle el hijyenine dikkat etmek gerekir. Öncesi ve sonrası eller sabunlu suyla yıkanmalıdır.
 • Malzeme paylaşımı yapılmamalıdır.
 • Mümkün olduğunca ortak kullanımda olan malzemeler kullanılmamalı veya olabilecek en az düzeyde ortak malzeme kullanılmalıdır.
 • Kullanılan ortak malzemeler top vb. öncesi ve sonrası sabunlu suyla yıkanmalıdır.
 • Çocuk parkı ve egzersiz aletlerinin olduğu parklarda aletler mümkünse kullanım öncesi ve sonrası hijyenik olarak temizlenmeli. Böyle bir imkan yoksa maske dışında eldiven de kullanılmalıdır. Kullanımı takiben maske ve eldivenler uygun bir şekilde çıkarılıp en yakın çöp kutusuna atılmalıdır.
 • Yürüyüşlerde önümüzdeki/etrafımızdaki kişilerle aramızdaki mesafe 2-4 m olacak şekilde hareket etmeliyiz. Koşularda bu mesafeyi 4-10 m ye kadar açmalıyız. Açık havada yapılan bu tür aktivitelrde rüzgar etkisini ihmal etmemek gerekir. Bisiklet sürerken ise oluşacak doğal rüzgar ile bu mesafeyi 20 m ye kadar çıkartmak ideal olacaktır.
 • Kalabalık ortamlarda aktivite yaparken maske takmaya özen göstermeliyiz. Sakin, kimsenin olmadığı ortamlarda ise herhangibir zorunluluk yoksa maske takılmadan aktivite yapılabilir. Egzersizlerde N95 vb nefes alıp vermesi güç olan maskeler yerine cerrahi maskeler olarak isimlendirilen nefes alıp vermesi daha kolay olan maskeleri tercih etmek gerekir.
 
SPOR YAPARKEN SOSYAL MESAFE, EL VE MALZEME HİJYENİNE VE DE GEREKLİLİK HALİNDE MASKE TAKMA KONUSUNDA ISRARCI OLALIM LÜTFEN
 
Aşağıda verilen linklerden Yeni Zellanda, Avustralya, Almanya, Kuzey Ülkeleri, Türkiye ... değişik ülkelerin bu konu ile ilgili yaklaşımları ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.
 
 
 
 


Galatasaray Futbol Okulu Gruplardaki Öğrencilerimiz
(GALERİSİNE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN)


Okuma: 2305 Bu Haberi Paylaş : Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş